Co to jest i na czym polega leasing?

Co to jest i na czym polega leasing?

Artykuł Miesiąca

Chyba każdy z nas choć raz w życiu marzył o tym, by stać się posiadaczem nowego samochodu, prosto z salonu, który jeszcze pachnie swoistym zapachem nowości. Niemniej jednak takie marzenia dość szybko prysły w momencie kiedy, zauważyliśmy jak wysoko wyceniane są nowe samochody. Niestety, często nasz budżet jest mocno ograniczony, z pewnością nie wróży szybkiego sukcesu tego przedsięwzięcia.

Często nawet dwumiesięczna pensja, nie jest wstanie pokryć kosztów zakupu nowego samochodu, a przecież chęć stania się jego posiadaczem utrudnia nam zasypianie po nocach. Okazuje się jednak, że istnieje pewien sposób na to, by móc zrealizować marzenie o posiadaniu nowoczesnego i świetnie wyposażonego auta prosto z salonu. Z pomocą wszystkim kierowcom, którzy chcą stać się posiadaczami auta wysokiej klasy, przychodzi usługa leasingu. Niemniej jednak czym ona jest i na czym ona w zasadzie polega?

Czym jest leasing?

Z pojęciem leasingu z pewnością spotkał się się już każdy z nas. Niemniej jednak zwykle mamy problem z tym, by dokładnie wyjaśnić na czym ta usługa w zasadzie polega. Otóż najprościej rzecz ujmując leasingiem określa się specyficzną umowę, która zawierana jest pomiędzy dwoma stronami, z których jedna jest leasingodawcą, zaś druga określona jest leasingobiorca, czyli tym, który korzysta z usługi leasingu. Jak można ująć to w jeszcze prostszych słowach? Otóż można w tym celu porównać leasing do swoistej umowy najmu długoterminowego, lub zakupu na raty- czyli opcji comiesięcznej spłaty, z której każdy z nas tak chętnie korzysta w przypadku gdy czekają go większe wydatki. Niemniej jednak firma leasingowa oferuje do użytku leasingobiorcy daną rzecz, czyli jednak samochód, a w zamian pobiera od niego odpowiednią opłatę, którą leasingobiorca musi wnosić co miesiąc. Oczywiście jej wysokość określona jest w umowie leasingowej i zawsze zawierana jest na czas określony. Warto jednak zastanowić się chwilę nad tym, co odróżnia zwykły leasing od możliwości rozłożenia zakupu na raty. Otóż przez cały czas w którym obowiązuje umowa leasingowa, korzystający z tej usługi ma pełne prawo do korzystania ze środków trwałych lub nieruchomości, nawet jeśli nie jest on ich właścicielem. Zaś od umowy wynajmu czy umowy abonamentowej leasing odróżnia się tym, że inaczej prezentuje się kwestia opłaty wstępnej, a także samo prawo wykupu za cenę, która jest odgórnie ustalana i zazwyczaj wynosi około 1% ogólnej wartości przedmiotu. Warto wiedzieć, że chociaż leasing najczęściej kojarzymy z samochodami, to nie tylko i wyłącznie one muszą być przedmiotem tej umowy. Coraz częściej w ramach leasingu korzysta się również z różnorodnych maszyn, nieruchomości, a nawet i ze sprzętów, które stanowią wyposażenie biura.

Rodzaje leasingu

Obecnie można wyróżnić cztery rodzaje leasingu. Zalicza się do nich:

  • leasing finansowy- w tym przypadku przedmiot leasingu wliczany jest bezpośrednio do majątku leasingobiorcy. W praktyce leasingobiorca musi ująć przedmiot leasingu w ewidencji środków trwałych.
  • leasing operacyjny- to zdecydowanie najpopularniejsza i najczęściej wybierana forma leasingu. Jest on niezwykle podobny do tradycyjnej usługi wynajmu, czyli przedmiot leasingu nie jest zaliczany do majątku leasingobiorcy i nie musi on ujmować go w ewidencji środków trwałych. Leasingobiorca może w tym zakresie dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
  • leasing konsumencki- jest to forma leasingu która dedykowana jest głównie firmom oraz przedsiębiorcom i to właśnie one z niego najczęściej korzystają. Wówczas firmy i przedsiębiorstwa mogą wliczyć koszty leasingu do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu jednocześnie zmniejszeniu nie ulega ich zdolność kredytowa.
  • leasing zwrotny- ta forma leasingu może pomóc przedsiębiorstwu „stanąć na nogi”, a w przypadku, kiedy utraciło ono całkowitą płynność finansowa, to właśnie leasing zwrotny pomoże ją odzyskać. Warunkiem do nawiązania umowy leasingu zwrotnego, niezwykle ważne jest to, by przedsiębiorco posiadało środki trwałe, które w razie problemów, zostaną odpisane firmie leasingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *