Nie mam z czego oszczędzać… Owszem, odłożyłabym dwieście złotych, gdybym je miała… To najczęstsze argumenty, które usłyszysz, gdy spytasz o stan oszczędności. Naprawdę, uważasz, że to takie trudne? Jeśli dokładnie spojrzysz na swoje wydatki, bez najmniejszego trudu znajdziesz sposób na zaoszczędzenie sporych pieniędzy.
Gdzie szukać oszczędności, czyli skąd wziąć dodatkowe 200 zł
• Jedzenie. Na jedzeniu nie powinno się oszczędzać, odpowiedzą dziesiątki osób. To stara prawda, którą nie każdy rozumie w sposób prawidłowy. Owszem, na jakości jedzenia, a nie na jedzeniu jako takim. Większość wydatków podstawowych w domowym budżecie stanowią te na żywność, a naprawdę wiele z nich można w łatwy sposób zmniejszyć. Najprościej ograniczyć wydatki na niezdrowe jedzenie. Jeśli kupujesz dwa razy w tygodniu paczkę chipsów za 3 zł, miesięcznie daje to 36 zł oszczędności w finansach i niepoliczalną wartość zdrowia. Podobnie z kawą w mieście czy jedzeniem w pracy – z pewnością znajdziesz tu spore środki.
• Wyjazdy i rozrywki. Planuj wakacje z wyprzedzeniem. Kupując wcześniej, nie tylko zapłacisz mniej za bilety lotnicze czy wyjazdy z biurem podróży, ale też zyskasz czas na zaplanowanie aktywności i znalezienie w nich oszczędności. Większość muzeów na świecie ma jeden dzień w miesiącu dedykowany wstępom bezpłatnym, wystarczy sprawdzić, który i dostosować do niego termin wyjazdu weekendowego. Podobnie w Polsce, gdzie raz w tygodniu obejrzysz za darmo instytucje muzealne. Wczasy poza sezonem letnich wakacji także będą sporo tańsze. Sprawdź ofertę kin i teatrów w Twojej okolicy. Także te instytucje w określone dni tygodnia mają oferty promocyjne.
• Transport. Zdecydowanie wcześniej rozpoczynaj poszukiwania ubezpieczenia auta, a cały rok zbieraj, aby opłacić je jednorazowo. Zaoszczędzisz około 20% całej kwoty. Staraj się jeździć w sposób ekonomiczny i zgodny z przepisami. Mandaty to nic przyjemnego, w dodatku są bardzo kosztowne. Pomyśl o zmianie samochodu na bardziej ekonomiczny, a co do dojazdów do pracy postaraj się jeździć wymiennie z kolegą. W okresie letnim zastąp samochód rowerem. Jeśli planujesz kupić samochód, nie rób tego pod wpływem impulsu, a już na pewno nie korzystaj z kredytu. To najmniej opłacalna inwestycja, która nigdy nie tylko nie przyniesie zysków, ale nawet się nie zwróci.
• Opłaty za media i mieszkanie. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, wynajmij je blisko pracy. Zaoszczędzisz na transporcie. Przejrzyj parametry kredytu hipotecznego. Może przyszła pora na negocjowanie warunków lub refinansowanie kredytu. Nie musisz być wierny jednemu bankowi. Przejrzyj opłaty za usługi i zrezygnuj z niepotrzebnych abonamentów. Wymień żarówki na energooszczędne, wyłącz niepotrzebne urządzenia od źródeł zasilania, a przed wyjazdem na wakacje opróżnij lodówkę i wyłącz z prądu. Rozważ taryfę dzień noc lub taryfę weekendową. Załóż perlatory do wody i korzystaj z prysznica.