Jak zawalczyć o swoją prywatność w internecie?

Jak zawalczyć o swoją prywatność w internecie?

Artykuł Miesiąca Prasówki

Prywatność w sieci wydaje się być w dzisiejszych czasach czymś w rodzaju idealistycznej ułudy. Na przestrzeni lat to, co wydawało się absurdalne i nieakceptowalne dla pierwszych użytkowników internetu, przeszło do całkowitego porządku dziennego i dzisiaj nikt nie ma większego problemu z tym, że algorytmy korporacji takich jak Google czy Facebook wnikliwie śledzą całą naszą aktywność w sieci internetowej i dopasowują na jej podstawie reklamy, które wyświetlane są na przeglądanych przez nas stronach internetowych.

Jak zawalczyć o swoją prywatność w internecie?

 

Nie sposób nie przyznać, że wszystko to oparte jest na formie bardzo specyficznego, subtelnego przymusu – w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest bowiem przeżyć bez aplikacji takich jak Facebook Messenger czy całego wachlarza usług oferowanych przez Google, a jeśli takowych nie posiadamy, to zazwyczaj doczekamy się łatki osoby nieco zacofanej lub wręcz paranoicznej. Czy nasza prywatność naprawdę stała się towarem, który musimy sprzedać korporacjom w zamian za podstawowe usługi dostępne za darmo, czy może mamy jeszcze kilka możliwości, które pomogą nam obronić naszą anonimowość, a historię przeglądania zostawić wyłącznie dla siebie i uchronić ją przed wszelkiego rodzaju algorytmami?

Podjęcie decyzji o obronie własnej prywatności w sieci jest w dzisiejszych czasach decyzją co najmniej radykalną, bowiem stanowi pójście pod prąd w stosunku do zdecydowanej większości osób korzystających w dzisiejszych czasach z internetu. Wiąże się ona naturalnie z koniecznością przedsięwzięcia wyjątkowo zdecydowanych kroków, których podstawą jest niestety usunięcie wszelkiego rodzaju usług oferowanych nam przez firmy takie jak Google czy Facebook. Usługi te są bowiem darmowe, bowiem w zamian oczekują od nas informacji o nas samych, które są traktowane jako informacje handlowe, możliwe do sprzedania wszelkiego rodzaju podmiotom decydującym się na współpracę reklamową w ramach systemu Google Ads i tym oferowanym przez Facebooka. Absolutnie nie ma tutaj mowy o kompromisach. Zamiast jednak skupiać się nad tym, że jako nieliczni w towarzystwie znajomych nie będziemy posiadać Messengera, o wiele lepiej będzie poświęcić czas na promowanie idei obrony swojej prywatności w internecie i proponowaniu znajomym aplikacji takich jak chociażby WhatsApp.

Kolejnymi narzędziami odbierającymi nam prywatność i anonimowość w sieci jest użytkowana przez nas przeglądarka oraz wyszukiwarka internetowa. Dobrze jest zrezygnować z najpopularniejszych rozwiązań, używanych przez możliwie największą ilość osób i poświęcić nieco uwagi przeglądarkom internetowym takim jak Firefox czy Opera, które wręcz szczycą się nabożnym stosunkiem do prywatnych informacji przesyłanych do sieci przez użytkownika i aktywnie pomagają w ograniczeniu ilości wiedzy o nas, którą musimy się dzielić ze stronami internetowymi.

Podobnie jest w przypadku wyszukiwarek – tutaj warto skorzystać z takiej, która naszej aktywności zupełnie nie zapisuje. Sztandarowym przykładem takiej propozycji jest DuckDuckGo. Po wybraniu odpowiednich opcji należy jeszcze zabezpieczyć całą naszą aktywność przy pomocy VPN i wtedy możemy stwierdzić z całą świadomością, że jesteśmy w sieci bezpieczni.

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments