Kiedy dziecko siada, chodzi?

Kiedy dziecko siada, chodzi?

Prasówki

Każdy postęp w rozwoju dziecka z pewnością cieszy rodziców, jednak w niektórych sytuacjach chcieliby oni przyspieszyć rozwój dziecka ze względu na to, że jego rówieśnik potrafi coś czego ich dziecko nie potrafi. Taka postawa nie ma najmniejszego sensu. Głównymi etapami rozwoju, które rodzice często chcą przyspieszyć są chodzenie i siadanie.

kiedy dziecko siada, kiedy dziecko chodzi

 

Kiedy dziecko siada? Oczywiście na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dziecko może siedzieć oparte o coś mając 5 miesięcy lub mniej, jeśli rodzic je posadzi, jednak nie ma sensu zmuszać dziecka do siedzenia. Odpowiednio motywujące będzie sadzanie dziecka w bujaczku, a usiądzie ono samodzielnie wtedy, gdy będzie na to gotowe. Maluch może siedzieć stabilnie mając 6 miesięcy lub mając 10 miesięcy, Jest to sprawa indywidualna. Co więcej niektóre dzieci szybciej zaczynają raczkować niż chodzić, chociaż raczkowanie nie jest obowiązkowym etapem rozwoju dziecka (wystarczy pełzanie, czołganie się). Mięśnie dziecka muszą być na tyle rozwinięte żeby utrzymały je w pozycji siedzącej, dlatego nie można tego przyspieszać, a jedynie czekać aż maluch do tego dojrzeje.

Kiedy dziecko chodzi? Na to pytanie również nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Są dzieci, które rwą się do wstawania od szóstego miesiąca życia oraz takie, które zaczynają intensywnie wstawać dopiero po skończeniu pierwszego roku życia. Nie ma reguły. W tym przypadku również nie warto robić nic na siłę. Z pewnością wkładanie do chodzika półrocznego dziecka nie będzie dobrym pomysłem. Z resztą wkładanie starszego dziecka także nim nie będzie, ponieważ chodzik nie ma dobrego wpływu na dziecko. Jeśli bardzo chcemy, aby maluch korzystał z chodzika wybierzmy chodzik pchacz, który nie ma negatywnego wpływu na dziecko, a dodatkowo posiada wiele ciekawych zabawek wspierających jego rozwój. Nie możemy też stawiać malucha na nóżki, jeżeli nie jest on na to gotowy, ponieważ jego mięśnie muszą być na tyle rozwinięte, by utrzymać jego ciężar ciała, dlatego on będzie wiedział najlepiej kiedy ma wstać. Oczywiście możemy zachęcać dziecko do chodzenia poprzez trzymanie go za rączki, jednak należy to robić tylko wtedy, gdy dziecko samo wstanie i nie protestuje, ponieważ jeśli zacznie się ono wyginać możemy mu zrobić krzywdę. Z tego powodu bezpieczniej jest chwytać dziecko pod paszkami.

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju dziecka, ponieważ każde z nich ma indywidualne tempo rozwoju. Nie warto porównywać ze sobą maluchów (nawet jeśli są w tym samym wieku), ponieważ powoduje to tylko niepotrzebny niepokój u rodziców. Należy pamiętać, że dzieci różnią się od siebie, a dziewczynki rozwijają się zazwyczaj szybciej niż chłopcy. Nie warto na siłę dążyć do przyspieszenia rozwoju dziecka. Oczywiście można je wspierać i naprowadzać, ale nie wolno do niczego zmuszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *