Które ceny wzrosną w Nowym Roku?

Które ceny wzrosną w Nowym Roku?

Artykuł Miesiąca Prasówki

Wzrost cen w Nowym Roku jest omawiany zarówno przez ekonomistów jak i analityków finansowych. Wprowadzenie większych wydatków na politykę socjalną, a także innych rządowych wydatków sprawia, że potrzebny jest większy przypływ gotówki. Nowe ustawy prawne powodują wzrost nie tylko cen żywności, ale również prądu, akcyzy, czy też nałożenia nowych podatków (od cukru).

Które ceny wzrosną w Nowym Roku?

Alkohol droższy w Nowym Roku poprzez wyższa akcyzę

Wzrost akcyzy na alkohol o 10% powoduje podwyżkę cen. Według ustaleń budżet państwa wzbogaci się o ponad 1 mld złotych rocznie. Ustawodawcy chcą w ten sposób zmniejszyć spożywanie alkoholu w Polsce, zakładając, że wyższa cena zniechęci do kupowania trunków. Z ustawy wykluczono jednak napoje produkowane z jabłek (cydr) oraz z gruszek (perry).

Wyższa akcyza na papierosy

Papierosy podlegają tej samej ustawie akcyzowej co alkohol, dlatego też z tego samego powodu wzrosną ich ceny. Przeciętnie według obliczeń każda paczka będzie droższa o około złotówkę. Wyższą akcyzę odczuwać się będzie także przy innych wyrobach tytoniowych jak np cygara i zwykły tytoń do palenia. Ustawa tak samo jak w przypadku alkoholu obowiązywać będzie od stycznia 2020.

Wyższe opłaty za prąd

Niemałe podwyżki prądu od stycznia, wynoszące nawet 30% będą czynnikiem, który wpływać ma na wszystkie kategorie i branże w których jest on wykorzystywany. Firmy wyższe rachunki będą przerzucać na klientów, poprzez podnoszenie cen towarów i usług. Koszty obsługi, wytworzenia, a także sprzedaż lub dowóz produktów będą szybko rosnąc oraz być mocno odczuwalne w portfelach.

Wzrost cen żłobków oraz większa opłata paliwowa

Utrzymanie dziecka w żłobku także przyniesie większe opłaty. Ceny miesięczne dla rodziców wrosnąć mają o 50 procent, dodatkowo więcej kosztować ma również wyżywienie dziecka. W tym przypadku cenę podniesiono z 5, 5 do 7 złotych za jeden dzień spożywania posiłków w instytucji. Innym wzrostem jest podniesienie opłaty paliwowej, która to będzie dodatkowym bodźcem do zwiększenia cen usług firm kurierskich oraz przewozowych.

Dodatkowo plany wprowadzenia podatku od cukru

Rząd intensywnie przygotowuje ustawę, którą chce wprowadzić nowy podatek. Jest nim potocznie nazywany podatek od cukru naliczany do towarów z jego dodatkiem. Jeśli zostanie wprowadzony wszystkie produkty cukrowe oraz nawet z niewielką jego zawartością będą obciążone. Według rządzących przyniesie to pozytywne skutki i będzie motywacją do zmiany złych nawyków żywieniowych, jednak analizując kraje, które także się zdecydowały na takie rozwiązanie nie przynosi to żadnego rezultatu. A nawet bardziej negatywnie wpływa na zdrowie, ponieważ klienci kupują przez to towary gorszej jakości, zwracając uwagę na cenę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments